V dnešním světě je skvělé, že práci můžeme dělat skutečně odkudkoliv – a to i díky mobilnímu internetu. Zejména při cestách do exotičtějších krajin tak jedna z mých prvních cest vede do obchodů některého z mobilních operátorů pro místní SIM kartu. V mnoha zemích lze získat přeplacené karty doslova za pár korun a užívat si místní mobilní internet bez toho, aniž bychom museli platit za drahá roamingová data při použití české SIM karty.

Vše funguje velmi jednoduše. Například v Thajsku se karty mobilních operátorů prodávají v každém supermarketu, kde ji i dobijí příslušným kreditem. Pak si stačí skrz SMS aktivovat některý z mobilních tarifů. Jelikož systém aktivace je jiný než známe z ČR a SMS mohou chodit v různých jazycích, nejraději využívám služeb obchodů, které se specializují na prodej mobilních telefonů a datové tarify prodávají také. V těchto obchodech jsem vždy narazil na velmi příjemnou obsluhu, která mi nejen SIM kartu prodala, ale současně mi vše nastavila v telefonu.

Co to stojí?

V Thajsku existuje hned několik velkých operátorů. Při poslední cestě jsem použil AIS, na jehož obchod jsem narazil jako první. Je možné si vybrat z různých datových balíčků – viz například tato nabídka. Za 350 bathů (cca 227 Kč) je možné spotřebovat 1GB mobilního internetu s tím, že aktuálně (jaro 2013) operátor poskytne bonus v podobě zaplaceného kreditu. Tj. za cca 227 Kč lze využít 2GB mobilních dat (platnost kreditu je cca 2 měsíce). SIM karta se prodává za 50 – 90 bathů, tj. do cca 60 Kč (občas je k dispozici i zdarma na letištích). Celý účet pak lze komfortně ovládat přes internet, kde je vidět objem spotřebovaných dat, případně lze doplnit kredit skrz platební kartu.

V Malajsii například používám operátora CELCOM, kde jsou ceny velmi podobné. Například týdenní mobilní připojení s FUP 1GB stojí 18 RM, což je cca 108 Kč. Lze samozřejmě zvolit i různé jiné tarify:

Celcom ceník mobilních dat

Rychlost

Zejména v Malajsii mají solidně pokryté území i rychlými 3G daty. Sám jsem používal pomalejší připojení (GPRS) neboť můj mobil nebyl patrně kompatibilní s místní 3G sítí a pro mé potřeby pomalejší mobilní internet zcela stačil. Rychlý internet jsem používal na hotelu a mobilní jsem tak měl spíš jako zálohu nebo pro práci s maily na cestách. Ovšem běžně jsem potkával místní lidi, kteří skrz 3G sítě provozovali různé videohovory, takže je zřejmé, že sítě jsou dostatečné rychlé a pro případné plné využití mobilních dat není problém pořídit příslušný datový modem nebo telefon.

Cestujete-li do zahraničí, kde potřebujete být připojeni na internetu i na cestách, jednoznačně doporučuji poptat se po místních předplacených datových tarifech. Místní SIM kartu lze navíc velmi efektivně využít pro jednoduché a levné volání např. do Čech, což při tarifech O2 v zemích asie je skoro nutnost. Zkušenosti napíši v dalším postu.

Tagged with →  
Share →

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>