Spoustu lidí od života v zahraničí odrazuje i to, že musí řešit spoustu kompromisů v oblasti komunikace. Díky moderním technologiím jsou však dnes tyto bariéry minimální.

Ceny telefonních hovorů v roamingu jdou pomalu dolu, ale především při telefonování v rámci Evropské unie. Zde jsou již na přijatelné úrovni a člověk nemusí nad telefonními hovory příliš přemýšlet. Jiná situace je však stále mimo evropský kontinent. Například v Asii není problém českému operátorovi platit absurdní poplatky přes 60 Kč za minutu hovoru. A podobných destinací je celá řada.

Řešení? Různé kombinace VOIP telefonie – tedy telefonie s využitím internetu. Každého patrně napadne řešení typu Skype, které je fajn, ale jednak to není úplně klasický telefon a jednak je při jeho použití potřeba dobrý signál pro internet. Což v mých oblíbených „pracovnách“ blízko pláže nemusí být vždy pravidlem. Přitom právě v podobném prostředí rád vyřizuji různé telefonní hovory s přáteli a ostatními tradery.

4400485_s

Z podobných důvodů tak vesměs používám kombinaci VOIP telefonie s místními SIM kartami operátorů. VOIP operátor je zjednodušeně řečeno telefonní operátor poskytující své služby výhradně po internetu – za zlomek ceny běžných telefonních operátorů. Hovory přitom nemusí končit na zařízení připojeném k internetu, ale i na běžných mobilech….

VOIP operátorů je dnes celá řada. Osobně používám odorik.cz, který nabízí nejrůznější pokročilé funkce. Jeden ze scénářů, který používám je, že u odorik.cz mám zřízené české telefonní číslo, které mám přesměrované na různé zahraniční SIM karty, které si v zahraničí pořizuji (v Asii vychází podobná SIM karta na cca 50 Kč, plus většinou kupuji kredit na datové přenosy). Známí mi pak volají na pražské telefonní číslo, které se automaticky směřuje na některý z mých dostupných mobilů (tedy mé číslo zůstává stejné, ať jsem kdekoliv na světě). Ceny, které platím za příchozí hovor jsou „směšné“. Například minuta hovoru, který takto platím za příchozí hovor do Thajska je 0,59 Kč/min, do Malajsie 0,87 Kč/min, do Indonesie 1,78 Kč/min. Tedy například u Thajska 100x méně, než kdybych přijímal hovory v roamingu na české SIM kartě.

A jak na rozumné volaní ze zahraniční SIM karty na telefonní čísla kdekoliv na světě včetně Čech? Používám tzv. callback. Skrz mobilní data (která mám vždy na zahraniční SIM kartě předplacená – viz tento článek) pošlu jednoduchou instrukci VOIP centrále, aby spojila můj zahraniční mobil například s českým mobilem. Ústředna postupně zavolá na obě zvolená čísla, kdy sice platím oba hovory, ale často volám levněji, než lidé v ČR! Například pokud volám z Thajska, platím 0,59 Kč příchozí hovor do Thajska a současně 1,00 Kč do mobilní sítě v ČR. Tedy celkem 1,59 Kč / minutu. A to se člověk rozhodně nemusí v telefonování nijak omezovat. Připomínám, že pro podobný hovor nemusím být na žádném rychlém internetu (případně mohu být zcela bez internetu, neboť callback lze objednat i skrz SMS). Volám-li například do USA svému brokerovi, pak je hovor ještě výrazně levnější.

Skrz podobné technologie dnes tedy absolutně není problém být ve stejném kontaktu se svými přáteli a spolupracovníky kdekoliv po světě. Pochopitelně, že služby nabízejí i různé formy záznamníků (kdy hovory padají rovnou do emailu ve formě nahrávky) a tak není problém komunikovat se všemi i přes různé posuny v časových pásmech.

Tagged with →  
Share →

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>