Lidé milují příběhy o úspěších ostatních a nejrůznější teorie, jak zaručeně zbohatnout skrz různá „základní pravidla“. Na sociálních sítí se tak rojí čím dál častěji seznamy „principů“ odlišující ty super bohaté od chudé většiny.

Přestože spousta zaručených psychologických rozdílů mezi úspěšnými a neúspěšnými se jistě zakládá na pravdivých základech, řada z nich mě přijde úsměvná a někdy i kontraproduktivní (Když čtu tipy, jak se „rozumně“ zadlužit a tím se rychleji v životě posunout dopředu. S tím v případě osobních financí absolutně nesouhlasím).

Přitom recept na úspěch mi přijde v zásadě velmi jednoduchý:

1)      Nechtít všechno najednou a chápat, že úspěch se buduje postupně.

2)      Chci-li být úspěšný, nesmím se bát přiměřeně ohodnotit svůj čas a je třeba myslet nato, že projekty musí generovat peníze.

3)      Pokud některé aktivity negenerují příjem ani po určitém čase (například rok, dva), je třeba je přehodnotit.

Budování věcí postupně znamená, že každý den je třeba na projektu pracovat alespoň trochu. Osobně mám nejradši, když mohu každý den či týden nějakou věc doslova „dotáhnout“ do určité konečné fáze.

Občas se dostávám do diskuzí, jak je možné vydělávat a současně žít u moře. Pravda je velmi triviální – přestože žiji u moře, každý den si na pár hodin sedám za notebook a alespoň trochu pracuji s věcmi, které mi vydělávají peníze. Pointa je právě v té nekonečné kontinualitě.  Každý den krok za krokem. Ať je to práce na tradingu nebo jiných projektech.
V minulosti jsem založil několik firem, ve kterých se vždy začínalo od nuly. Jezdil jsem MHD, měl malou kancelář a radoval se z počátku z každého tisícového příjmu. Skrz průběžné práce na produktech (např. odborný tištěný časopis, později fotografická škola) jsem si budoval renomé a příjmy se zvyšovaly na milionové řády. S více zkušenostmi jsem podíly ve svých firmách prodával/opouštěl, abych se věnoval činnostem s větší perspektivou  – opět od nuly. Znovu jsem vnímal, jak se každý měsíc díky velmi malým krůčkům profity zvyšují. Jsem tak na podobnou cestu navyklý a přijde mi přirozená – stejně tak i v tradingu jsem neočekával, že bych se nějaké zásadní příjmy měly dostavit v prvních letech, ale až během postupně budované kariéry.

Skutečně je třeba jen nesnít, ale každý den udělat na projektu alespoň trochu práce. Člověk se touto cestou patrně nestane miliardářem, ale upřímně – proč taky? Náš život je jasně omezený a kumulování megamajetků mě přijde jako zbytečně falešný sen. Pro velmi kvalitní život v destinaci podle vlastního výběru stačí příjmy v řádech několika málo milionů korun ročně. A to je cashflow, které lze s otevřenou myslí vytvořit právě tak, že začneme od nuly a pár let budeme krok za krokem pracovat na své vizi.

Tagged with →  
Share →

12 Responses to Můj recept na úspěch

 1. Tomas napsal:

  Peto, velmi zdravy pohlad na vec podciarknuty rocnymi skusenostami. Pametam sa na moje prve skolenie organizovane financnikom, ked nas tam dokopy bolo 10 ludi, predstavovali ste nam s Tomasom zakladne fungovanie trhov a jednoduche indikatory pre pozicne obchodovanie. Od vtedy ste sa vypracovali na edukacnu spicku pokryvajucu rozne pristupy k obchodovaniu … na poslednom skoleni co som bol minuly rok nas tam bolo okolo 150 … klobuk dolu :)

  Dnes sa roztocil poriadny business okolo self-development a studia uspesnych ludi a niektore su zial uplne vytrhnute z konceptu. Takuto perlu, ze rozumne sa zadlzit pre posun vpred som este nepocul :) ))

  Najdolezitejsie si je uvedomit, ze nikto sa nestal uspesny opakovanim afirmacii, planovanim cielov bez ich exekucie a snivanim o vzdusnych zamkoch. Takisto pozitivne myslenie a nekonecne planovanie mi to auto pred domom neumyje, neporyluje mi zahradu, pripadne nevymaluje barak … musim jednoducho zodvihnut svoje sedenie a ist to spravit – v akomkolvek zmysle slova. Priklanam sa k nazoru, ktory je v tomto clanku – uspech je nekonecne vela pravidelnych krokov spravnym smerom, ktory sa urcite bude jemne menit.

 2. All napsal:

  Také je třeba brát v potaz, že mnoha lidem se už podařilo dosáhnout toho, o čem si my jen necháváme zdát v těch nejbujnějších snech; jsou mocní, bohatí, slavní. Je ale jasně vidět, že ani jejich pohádkové úspěchy, bohatství a moc jim štěstí nezajistili. A přesto máme sklon podléhat sebeklamu a věřit, že v našem případě to bude jiné. Často, poté co dosáhneme nějakého „hrozně důležitého“ cíle si uvědomíme, že při neustálém zaměření se na dosahování úspěchů v budoucnosti jsme nikdy nežili přítomností a v určitém smyslu nežili nikdy opravdu naplno.
  Ať už jsou okolnosti našeho současného života jakékoliv, připadají nám VŽDY neuspokojivé. Fantazie nám neustále předkládá představy budoucích možností, které se nám zdají lepší než současné. Výsledkem toho vnímáme svůj život jako přípravu na lepší budoucnost a ne jako „život jaký má být“ Takový postoj k existenci vede k životnímu stylu tzv. „křeček v kole“ nebo „rotoped“. Představa křečka hekticky pádícího v otočném kole, a přesto stojícího stále na místě, výsměšně vystihuje strategii a základní omyl průměrného lidského života založeného na ustavičném úsilí o dosahování cílů. Je to strategie v zásadě ztrátová, která nám nemůže poskytnout naplnění, kvůli němuž to vše děláme.¨
  Zdali nám tato strategie přinese úspěch v materiálním světě nebo ne, není důležité, protože NIKDY nemůžeme získat dost toho, co ve skutečnosti nepotřebujeme ani nechceme.
  Když se nám podaří dosáhnout vytouženého cíle, naše základní pocity to nijak nezmění. Dospějeme tedy k závěru, že naše přetrvávající nespokojenost nějak souvisí s cílem – buď není správný nebo dosatečně ambiciózní.
  A konečně, bezohledné, iracionální úsilí o dosahování různých grandiózních cílů přináší mnoho utrpení a vede k vážným problémům na individuální i společenské úrovni. tuto klamnou strategii lidé praktikují donekonečna bez ohledu na to, jakého vlivu a bohatství dosáhli, ač nikdy skutečné uspokojení nepřináší.
  Paradoxně ale, abychom si tohle všechno uvědomili, je třeba většinou něčeho dosáhnout. Něčeho, po čem opravdu toužíme. Na dosahování cílů obecně nevidím nic špatného, špatné je si myslet, že mě udělají šťastnějším anebo že je to to, co v životě hledám a opravdu potřebuji.
  S pozdravem,
  ALL

  • radeon napsal:

   dobré ráno:-)to s tím křečkem mě dostalo, dík. Souhlasím s tou upachtěností a přesto stáním na místě. Jinak také podepíšu názor, že je nutné jít malými krůčky za svými sny, postupně.

  • Rob napsal:

   U mě je to tak, že po něčem strašně toužim nějakou dobu a pak když to mám tak si řeknu jen hmm dobrý grupensex kvůli tomu pořádat nebudeme.
   Takže když to dokážu, tak už mě to tak nebere(stejně jsem v tom vytouženym stavu za kterym jdu vlastně celou dobu žil i bez tý cílový věci) … ale to kam mě posunula ta cesta – to je to hlavní:)nakonec vlastně všechno dělám kvůli cestě..a na cestě jsem tady a teď..takže já bych si dovolil s tímhle žalozpěvem nesouhlasit:)

   • yamato napsal:

    mam to obdobne, cely zivot co si pamatam som mal pred sebou nejaky ciel, ktory urcoval znacnu cast mojich dennych aktivit. A vzdy som si myslel ze ked ho dosiahnem, budem spokojny a uz budem len vegetovat. Ale akonahle som ciel dosiahol, hned sa zjavil nejaky novy :) Asi som typ cloveka co potrebuje ciele. Ked nemam nic pred sebou, tak trochu neviem co so sebou…

    • All napsal:

     Chci se omluvit za zmatení. Yamato a Rob, máte pravdu a chápu vás velmi dobře. Můj příspěvek se týkal něčeho trochu jiného. Něčeho, co se sem dvakrát nehodí. Nevím ani moc dobře proč jsem to psal. Z úhlu pohledu který zmiňujete vy, to mám shodné s Vámi. Má to tak drtivá většina lidí.

  • pocket napsal:

   Tak u mě to je trochu jinak, pokud nějakého cíle dosáhnu opravdu se cítim zase o trochu šťastnější. A pokud to je větší cíl a daří se mi, štěstí přináší už samotná cesta, což je také důležité. Nepotřebuju a nechci obří majetek (velký stačí) protože bych musel pracovat upně jinak a to by už štěstí nepřinášelo. „Křečky hekticky pádící v otočném kole“ vidím spíše mezi chudymi (a střední třída) – pořád pracují ale nikam se neposunou.

 3. Roman Kratochvíl napsal:

  „odborný tištěný časopis, později fotografická škola“ – hezké hezké. Obyčejného člověka, který chce něco změnit nic takového nenapadne, „založit fotografickou školu“ – nevidí v tom potencionál a hlavně ho to ani nenapadne!
  Takže je třeba určitá představivost.

 4. Tomáš Tatranský napsal:

  Přesně tak – budování megamajetků člověku štěstí nepřinese. Jsou k tomu i empirické výzkumy, které myslím dostatečně jasně prokázaly, že statisticky vzato, nejšťastnější jsou zhruba řečeno lidé s mírně nadprůměrnými příjmy. Na druhou stranu, pokud někdo má to kumulování jako „sport“ či koníček, neutíká do offshorů a nezapomíná na charitu (viz třeba takový Warren Buffett), tak proč ne. Taky si myslím, že nejšťastnější lidé jsou ti, kteří pochopili, že tou nejlepší investicí v čase, který nám byl dán (a že ho není zase až tak moc) je investice do kvalitních mezilidských vztahů. Bohužel se mi zdá, že na tohle v Evropě poslední dobou stále víc lidí zapomíná…

  • Zbyněk napsal:

   „Taky si myslím, že nejšťastnější lidé jsou ti, kteří pochopili, že tou nejlepší investicí v čase, který nám byl dán (a že ho není zase až tak moc) je investice do kvalitních mezilidských vztahů. Bohužel se mi zdá, že na tohle v Evropě poslední dobou stále víc lidí zapomíná…“

   Velice hezky řečeno – naprosto souhlasím. Někdy při neúnavném honu za svými cíly zapomínáme, že nám utíka život před očima..
   Zbyněk

  • David napsal:

   Já s vámi souhlasím, ale myslím, že toto může posoudit člověk teprve tehdy, až když nějakého významého majektu nabude.

 5. Jirka napsal:

  z části s vámi všemi souhlasím, je potřeba se pořád posouvat dopředu…můj recept je trochu prozaičtější a vůbec ne vázaný na miliony či miliardy, asice je třeba se pořád na něco těšit, ať už jsou to money z tradu, vyzvednutí prcka ze školy anebo sednutí na mašinu v krásný slunečný odpoledne. Jsou aktivity, co nestojí ani prd a naplní člověka víc než deset litrů vytopenej během 1 hodiny…tyhle stránky jsou hlavně o tradu, jsem přející člověk, tak vám všem přeju, ať se moc daří a ať se každý den máte na co těšit. Jirka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>