Skrz Facebook vnímám, jak depresivně působí neustále se protahující zima na spoustu lidí. Jedna věc je zajet si na týden na hory, druhá je žít měsíce zavřený v městských bytech a kancelářích, vnímat kolem sebe šeď a zimu.

Přemýšlel jsem o tom zrovna včera při cestě na oběd poté, co jsem zahlédl novou „dávku“ povzdechů nad českým velikonočním počasím, a okolo sebe jsem měl přitom následující pohled:

_velikonoce2013

Městská pláž Reducto (Arrecife, Lanzarote) 30.3.2013, foceno mobilem.

Přestože žiji stále v EU a v solidní dosažitelnosti ČR, je zde nyní teplota cca 25C, svěží vzduch a prostředí vybízející k nejrůznějším formám relaxu.

Ze své zkušenosti mohu potvrdit, že podobné prostředí výrazně zvyšuje chuť k práci, životu a tudíž i celkovou produktivitu. Co víc – pěkné počasí vybízí k různým sportovním aktivitám, což opět vede k tomu, že je člověk aktivnější a výrazně zdravější, než při pasivním životě. Sám jsem se na Lanzarote začal věnovat crossfitu a dneska si už moc nedokáži představit, že bych fungoval bez každodenního sportování.

Mnoho lidí si stěžuje, že by chtělo také život u moře zkusit, ale je to pro ně z nejrůznějších důvodů „nemožné“. Na to mohu odpovědět jediné – přestaňte snít a začněte žít. Zaměřte se na váš cíl a uvidíte, že v dnešní době je podobný styl života dostupnější, než se zdá.

Navíc není třeba řešit nic definitivně. Také nežiji celý rok na stejném místě a třeba letos dělím svůj pobyt podle počasí mezi Lanzarote, Asii a Čechy, což neznamená, že příští rok nezvolím jinou kombinaci. Kdekoliv se dá bydlení pronajmout na kratší dobu a je tak možné střídat život na různých místech nebo jen prostě bydlet tam, kde je aktuálně lepší počasí a kde se cítíme dobře – vše dnes opravdu záleží na představách každého z nás.

Přestože nabízí Kanárské ostrovy subtropické klima, nachází se v Evropské unii. Z pohledu občanů ČR a Slovenska tak není nutné řešit jakékoliv administrativní kroky – prostě stačí přijet a začít bydlet. To vše za 4,5 hodiny přímým letem z Prahy. Životní náklady jsou přitom zcela srovnatelné s náklady na život v Praze.

Množství lidí brání v plnění vlastních snů finanční limity. Pokud se ale chcete v životě posouvat dál, je třeba hledat cesty! Nejrůznější práce lze dnes dělat přes internet a mám zde známé, kteří takto fungují. Prostě stejné zakázky, které by realizovali v ČR, dělají například z Lanzarote. Časový posun je pouze jedna hodina, takže není problém komunikovat s klienty po telefonu či Skype. A to samozřejmě nezmiňuji lidi, kteří se také věnují burzovnímu obchodování. Podobné změny vás navíc mohou posouvat dále – můžete zjišťovat, že dokážete být v práci efektivnější, že se začnete zaměřovat více na zahraniční klientelu, možná začnete měnit své životní priority, budete objevovat jiné zdroje příjmů atd. A pokud děláte práci, kterou nelze dělat přes internet, ale přesto byste rádi do svého života pustili více slunce? Pak to může být dobrý důvod pomalu přemýšlet, jak svůj život měnit tak, aby podobná změna byla proveditelná. Protože to jednoznačně možné je.

Kanárské ostrovy zmiňuji dnes z toho důvodů, že jsou z pohledu ČR opravdu dostupné. Přesun neznamená let přes polovinu zeměkoule do oblasti, se zcela jinou kulturou. Je to jeden z velmi dostupných „startů“. Co konkrétně tedy z finančního pohledu ve zkratce znamená život například na Lanzarote? Samozřejmě finanční náklady se liší podle životního standardu, koníčků a potřeb. Zde je základní přehled:

Doprava
Nejjednodušší je využít Canaria Travel, kde zpáteční letenka vychází na cca 15 tisíc korun. Lze letět i výrazně levněji (cca za polovinu) při využití nějaké akce leteckých společností nebo kombinaci různých lowcost společností.

Ubytování
Rozumné bydlení se pořídí od cca 450 euro/měsíc (2+1 v blízkosti pláže). Pokud nejsou energie v ceně, jde o náklad cca 30-40 euro měsíčně podle spotřeby.

Internet
Je dostupný v mnoha restauracích zdarma, ADSL do bytu stojí cca 40 euro/měsíc.

Stravování
Potraviny stojí podobně jako v ČR – některé jsou dražší, některé levnější. Restaurace jsou trochu dražší – cca 10 euro za tříchodové menu včetně nápoje.

Celkově lze tedy odhadem žít s velmi podobnými náklady jako například v Praze.
Ze své zkušenosti proto mohu život u moře jednoznačně doporučit. Hlavně pokud ve svém životě cítíte určitý stereotyp a potřebujete novou energii a motivaci. Pak prostě sbalte kufry, přesměrujte klienty na email, kupte letenku a vyražte. Sny je nutné zkoušet realizovat.

Share →

10 Responses to Přestaňte snít, začněte žít

 1. Zdeno napsal:

  Super clanok, vzdy som rozmyslal ako sa takto moze zit … a citam, ze to je fakt celkom jednoduche :) chcel by som sa este spytat kolko traderov takto zije na ostrovoch s ktorymi ste v kontakte?
  Dakujem

  • petr napsal:

   Zdeno to se mění. Lidé přijíždějí na různě dlouhou dobu, ale i pak člověk zůstává v kontaktu.

 2. yamato napsal:

  no ako podnikovy pravnik sa len tak lahko neprestahujem… ale podnikovym pravnikom nebudem naveky :)

 3. David napsal:

  Určitě se na to taky chystám během tří až čtyř let ,ta zima je fakt hrozně nudná. Petře chtěl bych se zeptat po jaké době jste prodal firmu a rozhodl se vydělávat si tradingem ,trvalo to rok nebo déle.Děkuji

  • petr napsal:

   Když vezmu celý proces od ŽL, tak jsem firmu budoval tak 10 let. Zpětně vnímám, že jsem určitě mohl dělat věci výrazně efektivněji, což se mj. snažím předávat dál.

 4. Roman Kratochvíl napsal:

  Jsem rád že toto Petr napsal, opravdu se to nemusí zdát až tak úplně mimo. Ale většina lidí musí být prostě přítomna v ČR z nejrůznějších důvodů.
  Konzultant co jezdí ke klientům, řidič MHD, právník nemůžou dělat svojí práci dálkově. Jiné je to, pokud jsem podnikatel a mám v ČR svoji firmu která mě „živí“, nebo třeba trader.
  Není to úplně nedostupné!!, už nežijeme v totalitě, i toto si může někdo dovolit.

 5. Lukas napsal:

  Petre, o jake firme ted mluvite? Tady ten prispevek tak nejak postrada otazku….
  Luky

 6. šárka napsal:

  U mě hrajou roli děti:-) taky bych se viděla někde v teple,ale tam kde by se mi líbilo,tak nevěřím školnímu systému.děti jdou teprv do školky.holt tady ještě přežijem jejich základku a pak ať se sami rozhdnou kde budou chtít studovat:-)

 7. Pepe napsal:

  Tak a je to. V juli sa tiez stahujem na Lanzarote. Uz sa tesim :)

 8. David napsal:

  Zaznělo tu pár komentářů, přesně ve stylu: „Ale já přece nemůžu…“, jak o nich Petr psal. Geolog taky nemůže pracovat dálkově. A já si řekl, že tak prostě pracovat budu a pracuju. Když si člověk, řekne, že něco jde a proto to tak bude dělat, doslova tvoří novou realitu. Věci pak skutečně začnou fungovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>