Je zajímavé sledovat, že jakmile se diskutuje něčí úspěch, vždy přispěchá skupina lidí upozorňující, že není moc vysoká šance v daném oboru uspět. Nabízí se tak přemýšlet o tom, jak velké šance jsou ještě přiměřené a co vůbec stojí za úspěchem těch, kteří nepříznivé pravděpodobnosti překonali.

V první řadě je ovšem důležité zamyslet se, co jsou vůbec příznivé či nepříznivé statistiky pro náš úspěch. Je jasné, že 100% či 90% pravděpodobnost pro každého nemůže být norma. Prakticky by to znamenalo, že uspěje každý, kdo se jen pokusí. A už z principu věci musí být 17724067_súspěch něco trochu jedinečného. Předpokládám, že 90 – 100 % pravděpodobnost představuje něco ve stylu dochození základní školy. Je to úspěch? Samozřejmě záleží na úhlu pohledu, ale osobně to považuji za samozřejmost.

Co třeba běžné zaměstnání? Vezměme si, že například ve Španělsku, kde aktuálně žiji, je nezaměstnanost přibližně 27 %. Více, než každý čtvrtý člověk neuspěje ani tak daleko, aby si našel běžnou práci! Neříkám, že sehnat si práci je pro každého jednoduché, ale přesto si myslím, že pro většinu lidí, co sahají po vyšších metách, je nějaká práce (tj. nemusí to být vysněný job) spíše samozřejmostí, než úspěchem. Přesto například právě zde ve Španělsku neuspěje více než 27% lidí ani v tomto.

Zajímavé je sledovat i statistiky úspěchů drobných podnikatelů. Ty se různě liší, ale viděl jsem řadu statistik, kde se uvádí, že jen cca 30 % lidí se svým podnikáním uspěje v horizontu více než 7 let. Tedy 70 % odpadne… Těm, co podnikají se mohou zdát podobná čísla neuvěřitelná, protože osobně vnímám drobné podnikání jako poměrně snadné – všechny své firmy, které jsem v minulosti rozjížděl generovaly cashflow a poskytovaly mi solidní živobytí. Přesto pro lidi, kteří nepodnikají, představuje úspěšné podnikání velkou překážku a uspěje jen zlomek…

Když se začne někde hovořit či psát o burze, vždy se najde spousta lidí, kteří ostatní upozorňují, že šance na úspěch jsou 5-20% podle toho, jak „pesimistickou“ náladu a zkušenost sami mají. Sám bych tipoval success rate v tradingu na cca 10% z celkové masy lidí, kteří se o úspěch v této oblasti pokouší. Ovšem z mé zkušenosti také vím, že třeba 25% lidí, kteří neuspějí, spadají do stejné škatulky těch, kteří si nedokáží nalézt práci, natož aby uspěli v drobném podnikání…

A pak jsou zde kategorie jako úspěšný profesionální sportovec, zpěvák či herec. Nemám k dispozici žádné statistiky, ale dokáži si představit, že cesta profesionálního fotbalisty či zpěváka musí být extrémně nejistá.

Jelikož mám rád výzvy a nakonec jsem uspěl v mnoha oblastech, kde jsem měl podle statistik pouze „menší šance“ rád zkoumám, co stojí za podobnými úspěchy. Zejména proto, že si nepřipadám nijak výjimečný a rozhodně bych rád ve svém životě zdolal ještě výraznější mety.

Odpovědí je jednoznačně nastavení mysli a dostatečná vnitřní motivace. Úspěšní lidé jednoznačně myslí jinak, než ti, co většinou selžou. Současně se dokáží zaměřovat na takovou práci, kterou milují.
10 % míra úspěšnosti v tradingu byla pro mne výzva, nikoliv překážka. A pokud je daný obor něco, co mě baví (jako že trading mezi tyto oblasti patří), každý den pracuji na tom, abych byl lepší. Upřímně mě nezajímají ani absolutní částky vydělaných peněz, jako to, abych dobře řídil risk (nebo náklady) a cesta mě bavila. Peníze pak přicházejí tak nějak automaticky sami (jak v tradingu, tak v podnikání).

Je tedy dobré pouštět se do oblastí, ve kterých většina lidí neuspěje? Samozřejmě, protože pokud chceme uspět, nic jiného nám nezbývá! Nemůžeme být průměrní a současně úspěšní! Jenom je třeba si dobře rozložit síly (na několik let), kontrolovat risk (náklady – například se nazadlužovat), uvažovat realisticky (nechtít všechno hned, budovat úspěch postupně) a investovat naši energii do směru, který nás vnitřně opravdu baví.

A v neposlední řadě – nikdy se v ničem nenechte odradit od průměrné masy, jejíž jediný úspěch je často jen to, že dokáží na konci měsíce vyjít se svým rodinným rozpočtem!

Líbí se vám článek? Potěší mě, pokud jej budete sdílet na své sociální síti:

Share →

8 Responses to Mám se do toho pouštět, když většina lidí neuspěje?

 1. Vojta napsal:

  Ahoj,
  moc se mi libi tvoje clanky, vzdy si u nic odpocinu a tak nejak me pozitivne nabijeji dalsi energii, ktera je potreba pro trading.
  Obchoduji na burze pres rok a zatim jsem ve ztrate, ale nevzdavam se, uz jen to, ze je clovek stale ve hre je pro me vyhra. Touha byt jednou financne svobodny je daleko vyssi nez fnukani ze neco nejde.
  Preji Vsem hodne uspechu.

 2. Dan123 napsal:

  Úspěšnost 10% někdy i menší v čemkoliv se může pro někoho na první pohled zdát malá, ale záleží jak se na toto číslo podíváme. Podíváme-li se kolem sebe uvidíme, že většina dělá naprosto rozdílné věci než úspěšní lidé. Věřím, že naše svoboda mimo jiné spočívá v tom, že si sami vybereme do jaké skupiny chceme patřit. Samozřejmě každý z nás měl jinou startovací čáru, jiné podmínky, ale to nic nemění na tom, že rozhodnutí můžeme udělat sami. Vyžaduje to však především překonat strach, lenost, způsob života, uvažování. Stačí začít po kouskách a být trpělivý.

  Za vyjímečné cíle není každý ochoten zaplatit (časem, trpělivostí,…) a proto musí zákonitě spadnout do průměru. Je jedno jestli si to přizná nebo ne, výsledek je stejný. Proto mi úspěšnost 10% připadá stále vysoká.

  Dan

 3. Kuba napsal:

  Úspěšnost sportovců je podle mě nejnižší z vyjmenovaných oblastí. Sám jsem od svých pěti let aktivně sportoval a dělal sport na vrcholové úrovni až do svých třiceti let. Do třídy na základní škole nás chodilo 25. Neuspěl nikdo. Nikdo ve smyslu toho aby se mohlo říct, že je sport prostředkem slušného výdělku peněz natož zabezpečení. O třídu výš uspěl jeden z 25. O třídu níž také nikdo. Z počtu 75 co znám uspěl jeden. Úspěšnost ani ne 2%. Jedná se o lední hokej. U ostatních sportů to nebude jinak.

  • Dan123 napsal:

   to Kuba:

   Mám podobné zkušenosti. Taky jsem sportoval a ta úspěšnost je podobná. Proč se tedy pozastavovat nad úspěšností 10% traderů, když trading patří mezi ty náročnější profese? Úspěch dosáhnout jen Ti, kteří překonají překážky a to mi příjde fér :-)

   Dan

 4. Kuba napsal:

  Ono hodnotit úspěšnost v jakékoliv oblasti, která je ovlivněna prvkem rektálního alpinismu či jiných podpůrných snah je velice těžké. V indviduálních dovednostech ( trading, šachy, tenis apod. ) bojuje člověk vlastně jen sám ze sebou. U ostatních činností nerozhoduje dovednost sama, ale prvky ne zcela férové. Sport není jen o sportu, podnikání není jen o podnikání.

 5. yamato napsal:

  mne osobne pride absolutne prirodzene, ze o dobre veci sa bojuje a uspeju len ti najlepsi. Je to zakladny princip, ktory priroda vynasla pred miliardami rokov. Maloktory tvor v prirode dosiahne „uspech“ v podobe dozitia sa dospelosti, maloktory druh skor ci neskor nevymrie. V ludskej spolocnosti to predsa musi byt rovnake – cim vyssie mety, tym mensia uspesnost. Rovnaka prosperita pre vsetkych je len politicky vynalez, za ktory sa kupuju hlasy, pretoze kazdy si vie spocitat, ze vacsina bude vzdy ta menej prosperujuca, ktora by rada dostala nieco zadarmo.
  Som vdacny ze Tomas a Petr nam „zadarmo“ poodhaluju svet tej uspesnej mensiny a sposob akym myslia a pracuju :)

 6. Karolína Šrahůlková napsal:

  Podle mě úspěch přichází takto: 1. mít kreativní nápad, který něco změní nebo přinese něco nového 2. umět s tímto nápadem dobře naložit – vzdělávat se třeba v obchodě nebo v prodeji atd. 3. a mít štěstí na dobré lidi a partnery. Co myslíte Vy?

 7. Karolína Šrahůlková napsal:

  Vždy záleží na oboru a konkrétní věci, v čem uspět. Ono je někdy lepší mít kreativní nápad, něco úplně nového, co tušíme, že by mohlo vyjít, než se plácat v rybníčku prosazení se v oboru, kde to prostě nejde. Ale mít kreativní nápad, který by třeba člověku vynesl milióny, je těžké, o tom žádná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>