Asi i díky tomu, že dnes žiji převážně na pobřeží Atlantiku, vnímám stále více, jak za úspěchem a spokojeností stojí okolí každého z nás.

18403568_s

Komunikuji-li občas s vrstevníky z Čech, často mě doslova přesvědčují, proč se oni musí mít špatně. Začínají tím, že dobrý měsíční plat je někde mezi 20 – 30 tisíci korunami a s tím se nedá moc vyskakovat. Vše je navíc čím dál dražší, ekonomika se potápí a co v zemi zbývá, rozkradou politici. V takovém prostředí je podle jejich slov nemožné uspět, protože všichni se mají stejně blbě, natož aby si někdo mohl našetřit pár set tisíc na podnikání nebo trading. Podle jejich slov je to nemožné a neznají nikoho, kdo by se měl dobře. Naopak, oni si koupili zánovní BMW, kdežto jejich známí mají jen Škodovky, takže jsou na tom ve svém okolí vlastně ještě nejlépe ze všech.

A o tom to vše je. Naši laťku si často nastavujeme podle toho, co vnímáme v našem okolí. Je nutné si hledat takové přátelé a známé, kteří nás budou inspirovat a posouvat dál. A to jak z pohledu financí, tak z pohledu kultury, rozhledu, rodinných vztahů, sportu a podobně. Většina lidí končí v určitém mikrosvětě mající zafixované vlastní dogmata, která jen opakují stále dokola. To vše dnes silně podporované Facebookem, kde se většinou „kamarádíme“ s lidmi stejných názorů. A znáte to – 100x opakovaná lež se stává pravdou. Pokud vám na Facebooku nebo ve vaší hospodě bude každý vysvětlovat, jak peníze mají jen politici a kriminálníci, zatímco „standard“ pro slušného člověka je mít podprůměrný plat a dřít 12 hodin denně, nezbývá vám za chvíli než říkat to samé. A jak myslíme, tak jednáme a podle toho vypadá naše budoucnost…

Pochopitelně, vždy budou lidé, kteří se mají velmi dobře a pak ti, kteří se mají hůř nebo velmi špatně. S tím nic neuděláme. Ale můžeme si vybrat, do které skupiny se zařadíme.

Pro mne je například velmi důležitá svoboda, finanční nezávislost a zdraví. Vše je pro mne spojené, protože bych nechtěl žít sice svobodně, ale bez peněz. Nebo s penězi, ale sedřený a se zcela poničeným zdravím.

Dobře si pamatuji, když jsem v přibližně 27 letech přemýšlel, jak bych se dostal na úroveň příjmů cca 100tisíc měsíčně, které se mi zdály tenkrát nereálné. Přitom jsem znal bývalé spolužáky z VŠ, kteří se k podobným příjmům blížili, ovšem pracovali v korporátní sféře. Já si vybral soukromé podnikání typu „živnostník“ – tj. práce od nevidím do nevidím a většina mých kamarádů se v tom plácala stejně. Otáčeli jsme každou korunu a těžko jsme mohli pomýšlet na podobné peníze.

Pak se mi naskytla příležitost založit firmu s člověkem, který byl výrazně starší. Měl už rodinu, dům a byl úspěšnější a zkušenější než já. Do firmy přinášel solidní know-how ze své předchozí firmy a jeho automatická reakce při sestavování business plánu byla, že si budeme vyplácet výplatu nejméně 100 tisíc Kč, protože to je jeho standard. Já se pochopitelně nebránil, byl jsem ale zvědavý, jak na podobné náklady vyděláme. Ovšem žádné překvapení se nekonalo. Tím, že jsem si nastavil vyšší laťku, jsem skutečně začal firmu  organizovat tak, že najednou vše vydělávalo výrazně více než dříve a  bez jakýchkoliv komplikací. Žádná dramatická změna se nekonala. Nejen že jsem vydělali na naše platy, ale ještě jsme si na konci roku dělili solidní zisk. Potřeboval jsem jen silný vzor, pro který byly vyšší peníze standardem, abych se na danou úroveň také mentálně naladil. A způsob jakým jsem začal přemýšlet se přenesl do toho, jak jsem začal jednat a věci se podle toho daly do pohybu.

A podobně to bylo i s překonáváním dalších hranic – jak finančních, tak životních.

Pokud chcete žít život s výhledem a lidé ve vašem okolí tvrdí, že není možné, aby si někdo ušetřil například 20 000 USD na start do obchodování nebo tradingu, nebo aby někdo vydělával více než 100 000 Kč měsíčně a přitom pracovat „na pohodu“, tak přemýšlejte, koho posloucháte. Vše toto (a pochopitelně mnohem více) je nejen možné, ale i reálné. Abyste toho dosáhli, je třeba nejprve přestat poslouchat ty, kteří neustále tvrdí, že to nejde (a že mizerný život je ten jediný možný standard) a pak se co nejvíce inspirovat těmi, kteří bez řečí takový život žijí. Toto přitom dnes platí nejen v reálném životě, ale i na Internetu – v diskuzích, na Facebooku a podobně. Tam je ostatně mnohem jednoduší rovnou naslouchat lidem, kteří jsou vaší inspirací a odříznout se od těch, kteří jen tvrdí, že něco není možné.

Líbí se vám článek? Potěší mě, pokud jej budete sdílet na své sociální síti:

Share →

6 Responses to Nebrzdí vás vaše okolí?

 1. Roman Kratochvíl napsal:

  Todle je super věta “ budeme vyplácet výplatu nejméně 100 tisíc Kč, protože to je jeho standard.“
  !!!!!

 2. David napsal:

  Zdravim Petre,
  jde videt,ze jste clovek ktery vi co chce!Od te doby co jsem objevil finacnika a navstivil vase kurzy,mam jen velke cile,ale zacinam jako kdyzi staveli pyramidy..od zakladu!
  Preji hodne uspechu a zivotni pohody!
  David

 3. Jan Tleskac napsal:

  Ja jsem si ucet na Facebooku pro jistotu ani nazakladal, a totez doporucuji vsem kdo to chteji v zivote nekam dotahnout. Cas jsou penize a kazda minuta promarnena na Facebooku se da vyuzit k samostudiu, ktere se nakonec obrati ve vas prospech – drive nebo pozdeji se nacerpane znalosti muzou projevit na vasem bankovnim ucte :)
  Facebook vam nevydela ani cent.

  • yamato napsal:

   ale vydela, lenze to si musite urobit ucet za ucelom biznisu, nie za ucelom kvakania :)

   ale inak suhlas, FB je zrut casu. Najlepsie ani nezapinat, a to plati o internete vseobecne. V poslednej dobe idem stylom – potrebujes nieco vybavit? tak to vybav. – nepotrebujes nic? tak to vypni. :)

 4. Roman napsal:

  Článek se jmenuje Nebrzdí vás vaše okolí?
  Ano, nejvíce brzdí vlastní rodina.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>