9797906_sJe dobré a potřebné snít a mít cíle, ke kterým směřujeme. Pokud skutečně chceme, aby se naše cíle splnily, musí ale mít realistický základ. Samozřejmě i dnes mohu mít sen, že se stanu slavným hollywoodským hercem. Ovšem ve svých 39letech, se silně středoevropskou angličtinou a nulovými zkušenostmi v herectví, jsou mé šance reálně nulové. A to i když se budu každý den sebevíce motivovat, začnu chodit na hodiny herectví a budu se opravdu snažit stát se dobrým hercem.

Realita je prostě taková. Některé věci jsou snadné, jiné představují dosažitelné výzvy a jiné jsou velmi, velmi nepravděpodobné. Přitom pokud by mě dnes začalo bavit herectví, tak mám stále mnoho cest, jak se realizovat skrz nejrůznější amatérská divadla a možná po čase i v nějakém českém filmu. Ovšem hovoříme-li o absolutní špici v oboru, tak tam realistky nemám šanci proniknout – svůj předpokládaný talent bych v sobě musel objevit minimálně tak o 30 let dříve a od té doby pracovat pouze a jen na této vizi.

Bohužel dnes a denně vidím kolem sebe lidi, kteří vůbec nepřemýšlí o tom, co je realistické a co není. Vlastně je to vůbec nezajímá, protože věří, že mají „právo“ být stejně úspěšní, jako kdokoliv, na koho ukáží. Bez ohledu na cokoliv jiného a především bez ohledu na vlastní píli.

Pochopitelně, že nejvíce konkrétních příkladů vnímám okolo světa burzy, kde se pohybuji. Z logiky věci jsou na burzovní spekulace nutné minimálně znalosti a kapitál. Výsledkem burzovního spekulanta je pak roční zhodnocení kapitálu. Mnoho lidí nemá ani znalosti ani kapitál, ale to jediné co je zajímá, je vytvářet roční zhodnocení na úrovni násobků toho, co vytvářejí ti nejlepší z nejlepších. Důvod je prostý – „normální“ zhodnocení se na jejich „mikro kapitálu“ prakticky neprojeví, takže nemá smysl se ani o „normální“ hodnocení snažit. Chtějí proto řešení, jak co nejrychleji zbohatnout s využitím jejich prakticky nulových úspor.
Těžko se mi vysvětluje, že každá činnost vyžaduje to své a těžko mě někdo najde rychlý a jednoduchý recept, jak příští rok stanout na stříbrném plátně vedle Roberta de Niro.

Pokud se člověk snaží rychle dosáhnout pouze na tu nejvyšší metu, nezíská vesměs nic. Bude stále žít ve svém snu a postupně zahořkne, protože se věci nebudou vyvíjet tak, jak by on sám chtěl.

Sny je dobré mít, ale realistické. Pokud chcete žít ze spekulací na burze, je třeba se nejprve naučit vydělat na startovací kapitál (mimochodem běžné podnikání je výrazně snazší než burzovní spekulace). A bohužel to určitě nejsou desítky tisíc korun. Podobné částky jsou z pohledu lidí, kteří se na burze pohybují, dobré tak možná na letenku na hezký výlet. Kruté? Nikoliv – prostě realita.

Dobrá zpráva ale je, že se s tím dá něco dělat – krůček za krůčkem. Není přeci nutné hned mířit na tu nejvyšší metu. První krok je dát si dohromady své finance, začít zkoušet hledat adekvátnější příjmy, přestěhovat se třeba do oblasti s vyššími platy a postupně si budovat kapitál pro spekulování na burze. Následně začít spekulovat s menším kapitálem na levnějších trzích. A nikoliv proto, abyste mohli hned seknout s prací. Ale abyste se to postupně, v průběhu let, naučili a mohli později zhodnocovat kapitál vyšší.

Nemyslete si – sám jsem svůj život také začínal s úplnou nulou na kontu.  Můj sen ovšem nebylo hned ležet celý den na pláži a snít o super výdělcích na burze. Cítil jsem, že chci žít svůj život s výhledem a tak jsem prostě prvních deset let své dospělosti trávil čas naprosto běžným tvrdým podnikáním, které mě dovolilo dát dohromady první spekulativní kapitál v řádech vyšších statisíců korun, a s těmi jsem se začal o burzu zajímat.

Líbí se vám článek? Potěší mě, pokud jej budete sdílet na své sociální síti:

Share →

4 Responses to Při cestě za úspěchem buďte realisty

  1. Roman Kratochvíl napsal:

    Petře, když tady říkáte “ je vytvářet roční zhodnocení na úrovni násobků toho, co vytvářejí ti nejlepší z nejlepších“ – kolik teda dělají nejlepší z nejlepších?

  2. Zdeno napsal:

    Ono problem je mozno aj v tom, ako sa rozny predajcovia kurzov a systemov ohanaju zhodnotenim o 100vky percent rocne (a zabudnu doplnit ale), pripadnem s vypisom z uctu vytrhnutym z kontextu. Potom kazdy kto s burzou zacina si to takto aj kalkuluje ;) A stretol som sa aj s logikou, ze dnes som zarobil na svojom prvom obchode 200€, tak do konca mesiaca mam 200×20 :) jednoducho nerealne

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>